L. N. Tolstoj v zrcadle současníků (1930)

Kód: 3676
2 hodnotenia
€40
Skladom

Jubilejné vydanie spisov L. N. Tolstého k stému výročiu jeho narodenín. Kniha je rozdelená do ôsmych kapitol: Vzpomínky A. A. Tolsté; Mosaika z Tolstovské literatury; Zápisky Sofie A. Tolsté; Vzpomínky českých hostů v Jasné Poljaně; Syn Ilja vzpomíná; Dcera-důvěrnice vzpomíná; Čeští básníci o Lvu N. Tolstém; Tolstoj v anekdotách. V knižke teda nájdete okrem spomienok Tolstojovej rodiny aj spomienky T. G. Masaryka, J. S. Machara, J. Vrchlického, Z. Nejedlého a mnohých ďalších osobností. Usporiadal Vincenc Červinka.  

Vydavateľ: J. Otto, Praha

Rok vydania: 1930

Edícia: Vybrané spisy Lva Nikolajeviče Tolstého a o Tolstém - 21. zväzok

Počet strán: 624

Stav: príjemný (jedna malá chybička zo zadnej strany väzby - pravdepodobne bola dlho zaťažená na jednom mieste a preto je zo zadu odtlačená/ohnutá, minimum fliačkov, bez vpisov a bez pečiatok)

Detailné informácie

Podrobný popis

Nás po prelistovaní najviac zaujala posledná kapitola, plná vtipných príbehov o L. N. Tolstom a tak by sme vám radi poskytli aspoň malú ukážku, v ktorej Tolstoj hovorí o zážitku s americkou dámou, ktorá ho spolu s ďalšími americkými hosťami navštívila v Jasnej Poľane a akonáhle sa s ním stretla, zaplavila ho prúdom obdivných viet. Tolstoj potom priateľom opisoval, ako volala: 

"Ach! Ach! Kdybyste věděl, jak vás zbožňuji!... Och, och! Kdybyste mohl tušiti, jaký zázračný vliv na mou duši měly vaše knihy!... Ach! A zejména ty nádherné... Och! Nemohu si právě vzpomenout... jak se ten román jmenuje..."
"Snad, Mrtvé duše?..." pomohl jsem jí.
"Ach ano, ovšem, drahý mistře! Právě Mrtvé duše to byly!... Jak Vy dovedete člověka pochopit!..."
"Jenomže ty napsal Gogol přede mnou," - nezdržel jsem se a byl jsem rád, když jsem se jí zbavil. 

Dodatočné parametre

Kategória: Antikvariát
Autor: L. N. Tolstoj
Vydavateľ: J. Otto
Miesto vydania: Praha
Rok vydania: 1930
Edícia: Vybrané spisy Lva Nikolajeviče Tolstého a o Tolstém
Edícia - zväzok: 21.
Jazyk: český
Väzba: tvrdá
Stav: príjemný

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole: