Alojz J. Chura - Slovensko bez dorastu? 1.-2. (1936-1939)

Kód: 5246
7 hodnotení
€250
Skladom

Raritne sa objavujúca publikácia venujúca sa rôznym štatistikám o "neutešenom" populačnom vývoji povojnového Slovenska, populačnej politike aj ich dobovému chápaniu. Štatistiky sa sústreďujú najmä na 30. roky 20. storočia. Autorom je vtedajší významný profesor detského lekárstva a prednosta kliniky pre choroby detské v Bratislave Alojz J. Chura (ako jeden z prvých poukázal na znižovanie počtu obyvateľstva, zakladateľ modernej detskej pediatie na Slovensku). Spoluautorom druhého dielu druhej časti je Karol Kizlink, vtedajší profesor právnickej fakulty a ďalší spolupracovníci: Š. Luby a K. Rebro. 

Vydavateľ: nákladom Roľníckej osvety s prispením Slobodného učenia sedliackeho, Bratislava

Rok vydania: 1936 (I.), 1938 (II. prvá časť), 1939 (II. druhá časť)

Počet strán: 464+1370

Stav: príjemný (väzby kníh sú mierne zafúľané a zažltnuté, bez vpisov a bez pečiatok, listy strán po okrajoch mierne ponatŕhané)

Detailné informácie

Podrobný popis

Prvý diel tejto publikácie je rozdelený do 20 kapitol, z ktorých pre ilustráciu vyberáme niektoré názvy: Pôrodnosť na Slovensku rapídne klesá; Naša populačná bilancia; Mortinatalita; Sobášnosť; Priemerný vek prvorodičiek; Srovnania manželskej plodnosti podľa povolaní a sociálnych tried v jednotlivých zemiach republiky; Manželská plodnosť podľa národnosti; Manželská plodnosť podľa vierovyznania; Rozvody a rozluky; Bezdetné manželstvá; Vysťahovalectvo; Vývoj obyvateľstva na Slovensku; Vývoj úmrtnosti na Slovensku; Úmrtnosť podľa veku; Úmrtnosť kojencov; Nemocničné a súkromné liečebné možnosti na Slovensku; ...

Prvá časť druhého dielu publikácie je rozdelená do 17 kapitol a druhá do 24. Z kapitol pre ilustráciu vyberáme niektoré názvy: Bytové pomery školských detí a ich rodín; Kde spávaly školské deti?; Koľko ráz denne a čím si umývajú deti ruky?; Koľko mlieka pijú deti denne?; Deti a alkohol; Povaha školských detí podľa pohlavia a veku; Povaha detí podľa druhu a farby vlasov a farby očí; Školský prospech detí podľa národnosti; Jedináčik; Povaha školských detí podľa počtu živých súrodencov; Plodnosť v rodinách žiakov pomocných škôl a vznik detskej slabomyseľnosti; Eugenika; Problémy eugenickej sterilizácie; Všeobecné predpoklady starostlivosti o matky a deti na Slovensku; Právna úprava starostlivosti o mládež; Plod v živote materskom a jeho ochrana; Deti osvojené; Otcovská moc; Vydržovanie detí; ...

Prvých osem kapitol v druhej časti sa zaoberá slovenskými okresmi, pričom na začiatku vždy informuje o ich rozlohe, obciach či počte obyvateľov a ďalej o pôrodnosti, úmrtnosti kojencov, národnostiach, náboženskom vyznaní, vysťahovalectve, sobášoch, počte manželských i nemanželských detí a množstve ďalších štatistikách.

Dodatočné parametre

Kategória: Antikvariát
Autor: Alojz J. Chura
Vydavateľ: Roľnícka osveta
Miesto vydania: Bratislava
Rok vydania: 1936, 1939, 1938
Jazyk: slovenský
Väzba: brožovaná (mäkká)
Stav: príjemný

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole: