Alojz J. Chura - Slovensko bez dorastu? 1.-2. (1936-1939)

Kód: 5246
8 hodnotení
€250
Skladom

Raritne sa objavujúca publikácia venujúca sa rôznym štatistikám o "neutešenom" populačnom vývoji povojnového Slovenska, populačnej politike aj ich dobovému chápaniu. Štatistiky sa sústreďujú najmä na 30. roky 20. storočia. Autorom je vtedajší významný profesor detského lekárstva a prednosta kliniky pre choroby detské v Bratislave Alojz J. Chura (ako jeden z prvých poukázal na znižovanie počtu obyvateľstva, zakladateľ modernej detskej pediatie na Slovensku). Spoluautorom druhého dielu druhej časti je Karol Kizlink, vtedajší profesor právnickej fakulty a ďalší spolupracovníci: Š. Luby a K. Rebro. 

Vydavateľ: nákladom Roľníckej osvety s prispením Slobodného učenia sedliackeho, Bratislava

Rok vydania: 1936 (I.), 1938 (II. prvá časť), 1939 (II. druhá časť)

Počet strán: 464+1370

Stav: príjemný (väzby kníh sú mierne zafúľané a zažltnuté, bez vpisov a bez pečiatok, listy strán po okrajoch mierne ponatŕhané)

Detailné informácie

Podrobný popis

Prvý diel tejto publikácie je rozdelený do 20 kapitol, z ktorých pre ilustráciu vyberáme niektoré názvy: Pôrodnosť na Slovensku rapídne klesá; Naša populačná bilancia; Mortinatalita; Sobášnosť; Priemerný vek prvorodičiek; Srovnania manželskej plodnosti podľa povolaní a sociálnych tried v jednotlivých zemiach republiky; Manželská plodnosť podľa národnosti; Manželská plodnosť podľa vierovyznania; Rozvody a rozluky; Bezdetné manželstvá; Vysťahovalectvo; Vývoj obyvateľstva na Slovensku; Vývoj úmrtnosti na Slovensku; Úmrtnosť podľa veku; Úmrtnosť kojencov; Nemocničné a súkromné liečebné možnosti na Slovensku; ...

Prvá časť druhého dielu publikácie je rozdelená do 17 kapitol a druhá do 24. Z kapitol pre ilustráciu vyberáme niektoré názvy: Bytové pomery školských detí a ich rodín; Kde spávaly školské deti?; Koľko ráz denne a čím si umývajú deti ruky?; Koľko mlieka pijú deti denne?; Deti a alkohol; Povaha školských detí podľa pohlavia a veku; Povaha detí podľa druhu a farby vlasov a farby očí; Školský prospech detí podľa národnosti; Jedináčik; Povaha školských detí podľa počtu živých súrodencov; Plodnosť v rodinách žiakov pomocných škôl a vznik detskej slabomyseľnosti; Eugenika; Problémy eugenickej sterilizácie; Všeobecné predpoklady starostlivosti o matky a deti na Slovensku; Právna úprava starostlivosti o mládež; Plod v živote materskom a jeho ochrana; Deti osvojené; Otcovská moc; Vydržovanie detí; ...

Prvých osem kapitol v druhej časti sa zaoberá slovenskými okresmi, pričom na začiatku vždy informuje o ich rozlohe, obciach či počte obyvateľov a ďalej o pôrodnosti, úmrtnosti kojencov, národnostiach, náboženskom vyznaní, vysťahovalectve, sobášoch, počte manželských i nemanželských detí a množstve ďalších štatistikách.

Dodatočné parametre

Kategória: Antikvariát
Autor: Alojz J. Chura
Vydavateľ: Roľnícka osveta
Miesto vydania: Bratislava
Rok vydania: 1936, 1939, 1938
Jazyk: slovenský
Väzba: brožovaná (mäkká)
Stav: príjemný

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie