Ján Babilon - Prvá kuchárska kniha v slovenskej reči (1989)

Kód: 9815
4 hodnotenia
€30
Vypredané
Položka bola vypredaná…

Známe dielo Jána Babilona (prvýkrát vydané v roku 1870), obsahujúce 1500 tradičných, vecne členených receptov (polievky, mäso, prívarky, kompóty, múčniky, nápoje, recepty na kolektívne hostiny, rozličné príležitosti, bankety a podobne). 

Názov vydania z roku 1894: Prvá kuchárska kniha v slovenskej reči. Opatrená 1500 úpravami siahajúcimi do umenia kuchárskeho, so zvláštnym ohľadom na slovenskú kuchyňu, pri čom sú braté do ohľadu nové i staré miery. K velikému osohu nie len pre domácu potrebu, ale aj pre hospodárstvo, obsahujúc tie najjednoduchšie, jako i najvyberanejšie jedlá i pre každodenné i pre mimoriadne obedy.

Vydavateľ: Tatran, Bratislava

Rok vydania: 1989

Vydanie: prvé - 32 000 výtlačkov   

Počet strán: 496

Stav: príjemný (obsahuje venovanie predchádzajúcemu majiteľovi, bez ďalších vpisov a bez pečiatok)

Detailné informácie

Podrobný popis

Úryvok z Predmluvy k prvému vydaniu

"...I ja teda s novou posiaľ nevídanou knihou vstupujem do sveta slovenského, nielen žeby náš národ už aj touto knihou bol rovný iným národom, ale zvlášte pre všeobecnú potrebu a užitočnosť, a síce i pre starých, ktorí chcú mládež učiť, i pre mladých, ktorí budú dakedy sami viesť svoje gazdovstvo... Táto kniha má tedy vytýčený vznešený cieľ, a pretože slovenský národ takú knihu posiaľ nevidel, dalo veľa práce nielen knihu spísať tak, aby neostala v pozadí za nemeckými kuchárskymi knihami, ale aby bola aj každému zrozumiteľná. A to len uznáte, že každý začiatok je ťažký. Keby už aká-taká malá slovenská kuchárska kniha bola vyšla, bolo by mi bývalo ľahšie zhotoviť ju, lebo by už bol našiel všelijaké kuchárske výrazy či pre práce, či pre jedlá. Ak dakto druhý za mnou s takýmto podujatím vystúpi, ten bude mať skrze moju prvú knihu akoby chodník k cieľu, lebo je ľahšie už dačo hotové premeniť, nežli pôvodne napísať, o čom ešte nik nevedel. Nakoľko mi bolo možno, upotrebil som nové slovenské výrazy, no všade som pripojil aj starý výraz, aby sa kuchárka nezmýlila...."

Dodatočné parametre

Kategória: Antikvariát
Autor: Ján Babilon
Vydavateľ: Tatran
Miesto vydania: Bratislava
Rok vydania: 1989
Vydanie: prvé
Počet exemplárov: 32000
Jazyk: slovenský
Väzba: tvrdá
Stav: príjemný
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole: