Večierok poézie - 8. máj 1947

Milí Staroknihári, dnešný blog (podobne ako minulý) by som rád venoval knižným artefaktom, ktoré dokresľujú príbehy starých kníh a aj vďaka nim sa nemusíme spoliehať len na fantáziu a predstavivosť. Rovnako tomu bude aj dnes, kedy štipku predstavivosti doplní skutočnosť a spoločne sa vyberieme na cestu do minulosti.

Nebudem vás viac napínať...vyrážame.

Dnes po prebudení ste ako obvykle prešli do kuchyne po pohár vody. S prvým dúškom upierate pohľad na kalendár pre Katolíckych slovákov 1947 a text "večierok poézie!" vám dáva jasne najavo, že  8. mája už máte program. Deň plynie ako plynúť má...podvečer.

2_1


Sála sa plní a úvodné slovo patrí Vojtechovi Mihálikovi. Nasleduje váš potlesk a niekoľko rýchlych osobných myšlienok vracajúcich vás späť k uplynulým dňom. V tom sa strhnete pri hlase Ladislava Burlasa, ktorý recituje báseň V najkrajšej domovine. Samozrejme jej autorom je Ján Haranta, ktorý už strieda na pódiu Burlasa a recituje ďalšiu báseň. Čas vyhradený na Harantovu tvorbu sa pomaly chýli ku koncu, pričom záver patrí jeho básni Slepý otec v podaní Vojtecha Mihálika. 

5


Nasleduje prednáška Jána Motulku a po nej prednes jeho básne Slnečný deň Oľgou Frolovou. Motulko si vyberá na prednes Na olivové lístky, po ktorých sa s ďalšími Motulkovými básňami postupne striedajú Ladislav Burlas, Vojtech Mihálik a napokon opäť Oľga Frolová. 

Fejtónom a prednáškou prebúdza sálu Janko Silan a po ňom sa púšta do recitácie Ladislav Burlas (Stromy). Po chvíli ticha na pódium opäť kráča Janko Silan a z jeho úst vychádzajú slová básne Úbohá duša na zemi. Potlesk.

Večer sa nezadržateľne blíži ku koncu, pričom posledné dve vystúpenia patria tvorbe Janka Silana v podaní Mihálika a Frolovej. 

S utíchajúcim potleskom kráčate k Jánovi Harantovi s pochvalou, ako veľmi vám ulahodili jeho slová v zbierke V najkrajšej domovine. Po krátkom rozhovore vám vďačne necháva v knihe pamiatku, ktorá opäť ožíva v roku 2016. Čas opäť plynie.

3_1


Verím, že vás krátke cestovanie v čase potešilo, prípadne ste v blogu našli drobnú informáciu, ktorá bude pre vás užitočnou. Ďakujem za váš čas, ktorý ste venovali Staroknihu :-)

S Veronikou vám prajeme príjemnú nedeľu.

PS: Všimnite si, že v programe nie je Janko Silan ale Janko Silna :-) (okrem iného)


4_1

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie